zayiflama-kampi-basarisi-01

ZAYIFLAMA KAMPINDA 58 KİLO ZAYIFLAMA BAŞARISI!


-5 AY ÖNCESİ-

Halil Kargulu: Evet, bugün aramızda Şahin var. İstanbul’dan geldi. 147 kiloyla kampımızın en yüksek kilolu arkadaşı. Şahin’le bugün ilk günün heyecanını konuşmak istiyoruz, aynı zamanda da kilolu olma halinin yaşantımıza etkisini konuşmak istiyoruz.
Şahin 147 kilo olmak nasıl bir duygu? Sosyal hayatta etkin, yoğun, canlı bir insansın. 147 kilo olmak İstanbul yaşantısında, sosyal yaşantında nasıl bir ruhsal ağırlık, sosyal ya da estetik olarak karşına çıkıyor mu? Bu kampta ne işin var senin?

Şahin: İlk önce nasıl sorunlar çıkardığını söyleyeyim. Hayatınız bertaraf oluyor. Mutsuz oluyorsunuz. Mutsuzluk ön planda oluyor. Mutsuz olduğunuz için otomatikman daha fazla kilo alıyorsunuz. Psikolojik sıkıntılar olmaya başlıyor, bir saatten sonra. Buraya gelirken de zaten çok farklı bir yer bekliyordum, çok farklı bir yer çıktı.

Halil Kargulu: Ne bekliyordun, ne çıktı?

Şahin: Düşündüğüm gibi değilmiş yani. Buraya gelmeden önce, sabah akşam spor diye düşünüyordum, öyle bir durum olmadı. Bugün ilk defa 50 dakika yürüdüm. Hayatımda ilk defa 50 dakika yürüdüğümü biliyorum koşu bandında. Bir kere daha yürümüştüm 12 km ama onda da ayaklarım falan su toplamıştı, o derece. Zorluğu çok fazla, çok fazla zorluğu var. Nefes almadan tutun gece uykuları bölüyor. Elbise bulamıyorsunuz. Bulsan bile seçme şansın olmuyor. Sağlıklı yaşam için, en çok o tarafını sevdim buranın. Doğa içerisinde net havalar alıp güzel sporlar yapıyoruz. Spor yaparken zevkli bir spor amacı var. Zevkli olmasına özen gösteriliyor.

Halil Kargulu: Bunlar yaşayacakların, bunları zaman içerisinde konuşacağız. Kilolu olmak nasıl bir duygu? Dünyanın en zor işini başarmış bir insansın. Kilolu olmak gerçekten zor. Bu zorluğu günlük yaşantıda sen nasıl ve neler yaşayarak hissettin?

Şahin: Normal işimde patronum. Patron olduğum için sürekli oturmak, bir şey lazım olduğunda elimin altında sürekli adamlar oluyordu, onlara yaptırıyordum. Otomatikman düzenli beslenemiyordum. Yemek yiyor muydum? Tabi ki yiyordum (: hakikatten yiyordum. Bu şekilde kilo aldım.

Halil Kargulu: Kilo aldın… Peki, yani demek istediğim kilo psikolojisi, “kilo psikolojisi anlatılmaz yaşanır” diyoruz. Mutlaka bugüne kadar sende kendi içerisinde kimseye anlatamadığın, belki dönem dönem herkes dua eder ya “Allah’ım beni zayıflat” diye dualar vardır. Var mı senin de kendi dünyanda, kendine sığındığın?

Şahin: Benim dua değil de içimden sesler yankılandı. Her gece yatarken oluyordu. Bir ara hatta şey dedim “Bir ilaç yok mu? 100 milyar da olsa vereceğim, akşam yatarken içeceksin sabah kalktığında zayıf halde kalkacaksın” ((:

Halil Kargulu: Var mı öyle bir dünya Şahin? (:

Şahin: Yokmuş (:

Halil Kargulu: İlahi adalet, çaba harcamadan olmaz bu işler değil mi?

Şahin: Mesela namaz kılarken çok sıkıntı yaşıyordum. Namaz kılarken büyük ihtimal kilo sebebiyle ayağıma çok kramp giriyordu. Namazı rahat kılamıyordum. Birçok kere namazı bozduğumu biliyorum. Bu yüzden kilo vermek istedim. Kilo verince de namaza başlıyorum, Allah nasip ederse…

Halil Kargulu: İyi hadi bakalım…

Şahin: Onu da yapacağım. Güzel, burası güzel. Havanın kötü olmasına rağmen burası güzel.

Halil Kargulu: Bugün biraz hava yağmurlu, hava karanlık ama bence çok güzel bir ortam çok güzel bir zamanda geldin. Biraz da zamanımız var. 2-3 ay en az buralardayız. Biz şuan gidişatını görebiliyoruz, geleceği gören insanlar olarak. Sen çok yakışıklı bir çocuksun. Özellikle ideal kiloya yaklaştığın zaman içerisinde, giyiminle kuşamınla kendine yakışanı yaşayacaksın. Bundan şüphe yok. Beklentin tam olarak nedir mesela. 3 ay içerisinde ne bekliyorsun?

Şahin: Ne verirsek kardır (: öyle bekliyorum da. Ben kendimi teslim edeceğim size, bakacağız ya yapacağız bir şeyler. Ama 40 kilo falan verirsem iyi olur.

Halil Kargulu: 3 ayda 40 kilo kesin vereceğiz.  Buradan şimdiden açıklıyorum. 40 kilo vermezsen biz bu işi bilmiyoruz demek ki.

Şahin: Güveniyorum size, kendime de güveniyorum.

Halil Kargulu: Bu hızlı kilo vermek de değil. 40 kilo senin potansiyelin yani şunu anlamasın insanlar “aa hızlı kilo verdi” hızın ne demek olduğunu gelsinler ben anlatayım. Bu hız değil, bu kişinin potansiyelidir.

Şahin: Ben anlatayım mı?

Halil Kargulu: Anlat hadi…

Şahin: Normalde 75 kilo olan bir insanın ilk ayda 20 kilo verme şansı yok. Metabolizma ona göre çalışıyor. Ama ben normal kilo standartlarının 60 kilo fazlası olduğum için, benim o bir aylık süreçte 20 kilo vermem daha olasılıklı.

Halil Kargulu: Potansiyelin bu. Ne hız ne başka bir şey. Güçlü motivasyonla, ciddi bir eğitim takip sistemiyle potansiyelini yaşamaktır. Bunun adı hız değildir.

Şahin: Evet, bazı insanlar buna hızlı diyebilir ama o kiloyla alakalı bir şey. 80 kilo olmam gerekirken 147 kilo olduğum için bir ayda verebilirim 20 kiloyu. 75 kiloda biri 60 kilo olamaz. Mümkün değil.

Halil Kargulu: Evet, kesinlikle. Biz 3 ayda 40 kilo diyorum, ben daha fazlasını yapacağımıza da biliyorum ama bakalım ne çıkacak kısmetimize. Peki, daha sonrası için, bugünden 3 ay sonrasını düşünerek 3 ay sonrasına geleceğe biraz kendini yorumlar mısın? (:

Şahin: (: Söyleyeceğim bir şey yok. Takımım var. Takımıma sadece beni bekleyin 3 ay sonra geliyorum (:

Halil Kargulu: Evet, 3 ay sonra seni çok farklı bir şekilde göndereceğiz. Biz seni tanınmayacak şekilde incelteceğiz, sıkılaştıracağız, vücudunun yarısını alacağız. -50 programına hazırlıklı ol.

Şahin: Hocam sıkıntı yok, onu alalım ya.

Halil Kargulu: Bir sonraki çekimde daha psikolojik konulara gireceğiz. Şimdilik başlangıç için bu kadar yeter. Hedeflerimizi koyduk. Başlangıç seviyemizi koyduk. Ayağa kalkar mısın? Şöyle boydan da alalım. Burası tabi doğanın içerisinde, bahçesiyle, şelalesiyle, suyuyla, deresiyle huzur veren bir ortam. Bu ortamda sırf nefes almak bile zayıflamak için yeterli.

Şahin: Hedefe ulaşmak için mutluluk gerekiyor, o da burada fazlasıyla var. Mutluluk; doğa, sessizlik, gördüğünüz gibi kuş sesleri… Biraz daha antrenmanlara gideceğiz, daha yürüyüşleri falan süper. Nasıl kilo verdiğimi anlamayacağım, bana öyle geliyor.

Halil Kargulu: Çak bakalım Şahin, senden çok şey bekliyoruz. Hep birlikte güzel şeyler başaracağız inanıyorum ben. Kendine dikkat et 3 ay sonra fit bir şekilde görüşmek üzere.

zayiflama-kampi-basarisi

-5 AY SONRASI-

Halil Kargulu: Şahin arkadaşımızı sonunda gönderiyoruz (:

Şahin: Sonunda oldu (:

Halil Kargulu: 5 aylık bir süreç toplam 58 kilo, değişik videolarda 40 dedik, 45 dedik, 50 dedik, 55 dedik, derken 58 kilo oldu. Sen askerden muaf olarak geldin, çürük raporu alarak geldin… Bize geldiğinde vücut kitle endeksin yani obezite derecen 47.8’miş. Yani morbid obez, ölümcül obez. Bugün geldiğin noktada obez kısmını aştın, hafif kilolu kısmına kadar geldin. Toplam verdiğin kilo 58, bunun 50 kilosu saf yağdan geri kalanı da orantısal olarak sıvı dengesinden. Vücudunda sarkma 58 kilo vermiş insana göre hiç yok diyebileceğimiz şekilde.

Şahin: Yok, evet.

Halil Kargulu: Hızlı bir toparlama var, sıkılaşman çok çok iyi. Ne diyorsun Şahin? 58 kilo 5 aylık bir süreç. Biraz daha iyi şeyler olabilirdi daha yavaş yavaş gittiğimiz bir süreç. Biraz senden dinleyelim.

Şahin: Aslında hayatımda ilk defa böyle zayıflama işiyle ilgilendim. Daha önce hiç rejim yapmadım. Diyet miyet şeylere hiç zamanım olmadı. Yapmak istemedim aslında, zamanım vardı da yapmak istemedim.

Halil Kargulu: Geldiğin kiloyu, yaşadığın psikolojiyi ve şuan ki kilonla yaşadığın psikolojiyi biraz anlatır mısın?

Şahin: Buraya kilo vermek için gelmiştim. Çok aşırı kendimi şartlamıştım. “Ne olursa olsun, ucunda ölümde olsun vereceğim” dedim. Ya öleceksin ya ölümünde olsa vereceksin.

Halil Kargulu: Çok mu ağır yaşıyordun?

Şahin: Çok ağır yaşıyordum.

Halil Kargulu: Kıyafet seçerken psikolojik olarak seni çok mu etkiliyordu?

Şahin: İnsanların içine çıkmıyordum, bırakın elbise falan giymeyi. Aslında çıkıyordum da yine tembellik oluyordu.

Halil Kargulu: 147.4 kiloyla gelmişsin. Toplam 58 kilo verdin. Bugün çıkabiliyor musun? Birkaç kere İstanbul’a gönderdik seni. İstanbul’a gittiğin deneyimini anlatır mısın?

Şahin: O zaman çok arkadaşımla görüşmedim de bu son gittiğimde birkaç kişiyle görüştüm. Onlarda zaten beni tanıyamadılar. Selam verdim, selam vermeme rağmen tanıyamadılar. Sonra “aa sana ne olmuş?” falan güzel şeyler tabi bunlar, bir anda bedenini değiştirmek.

Halil Kargulu: 5 ay kısa bir zaman mı senin için?

Şahin: 5 ay… Bütün ömrümüzü kaide alırsak kısa bir zaman değil.

Halil Kargulu: 5 ay zayıflama kampında, fitness kapında nasıl geçer?

Şahin: Geçiyor (: güzel, zevkli geçiyor. Makara dolu geçiyor.

Halil Kargulu: Sıkıldım, yoruldum, bittim, kaçacağım dediğin günler oldu mu?

Şahin: Yok, sıkılma illa ki oluyor. Normal hayatta da oluyor. Ama burada ki sıkılma en fazla yarım saatimizi, bir saatimizi alıyor. Bir saat sonra mutlaka bir şeyler oluyor. Yeni bir şey yapıyoruz geçiyor. Gün çok dolu dolu geçiyor. O yüzden canımın sıkılmasına bile vakit kalmadı yani.

Halil Kargulu: HK’da günler dolu dolu geçer yani sıkılacak vakit bırakmıyoruz ki 58 kilo bu şekilde gidiyor. Şimdi bedenindeki değişimleri resim olarak daha net göreceğiz. Öncesi sonrası olarak çok daha ne göreceğiz. Sen kendini biraz tarif eder misin? Yani 58 kiloluk değişimde Şahin HK’dan öncesi, HK’dan sonrası Şahin nasıl bir Şahin?

Şahin: Kişilik olarak aslında bir değişim yok. Değişim bedende oldu, zihinde çok oldu. O da burada aldığımız eğitimler falan, bunlar iyi şeyler. Burada sadece beslenme değil, algı üzerine eğitimler de alıyoruz. İşte onun farkına ne zaman vardım, bugün bavulumu topluyordum eski pantolonumu Ali’ye gösterdim. Dedim “Ali işte buydu benim eski pantolonum” Bir tane bacağından tek bir pantolon çıkarabilirim (: Ben çok mutluyum buraya geldiğimden, burada vakit geçirdiğimden. Harika geçti buradaki zaman. Nasıl geçti anlayamadım. Hızlı geçti.

Halil Kargulu: 5 aylık süreçte değişik gruplar gördün. Daha orta yaşlar vardı sonra gençler vardı, 20 kişi 25 kişiyle çalıştık. HK’da bu kadar farklı grupları yaşamış bir insan olarak HK’yı biraz anlatır mısın?

Şahin: Hayret ettiğim bir konu vardı, nasıl olurda o kadar farklı düşünce yapısına sahip insanlar buradaki insanlara tahammül ediyor? Buranın yöneticileri onlara nasıl tahammül ediyor. Bunlara daha çok düşündüm. Çünkü aşırı derece de enteresan insanlar var. Aralarda sevdiğim insanlarda oldu. 10 numara vakit geçti, bunda %100 eminim ama zor yani işiniz gerçekten zor.

Halil Kargulu: Kilo psikolojisi herkeste farklı tabi. Burada çok düşük kiloda, 58 kiloda insan da vardı, 62 kilo insanda, kendini 300 kilo gören insanlarda vardı.

Şahin: 60 kilo bir bayan gelmişti “çok şişmanım” demişti ona ben şok olmuştum (: 60 kilo nasıl şişman sayabilirsin kendini…

Halil Kargulu: Duygusal kiloları vardı, ruhsal anlamda kendini çok ağır hissediyordur. Onları da anlamak gerekiyor, nasıl seni 147’de anlayarak bir süreç yaşatmak gerekiyorsa orada 60 kilodan daha fazla çıkmaması için 70-80-90’a gidebilirdi.;
Sen şimdi ne diyelim çok konuştuk, aralarda değişik videolarda çektik. 58 kilo çok ciddi bir rakam çok ciddi bir kilo, içinde azim, kararlılık, heyecan olması lazım. Biraz hırs olması lazım. Sen kendini bu noktalarda nasıl görüyorsun. Var mıydı geldiğin noktada hırs, azim, kararlılık?

Şahin: Ben istiyordum. Çünkü vardı yani sonuna kadar oynadım.

Halil Kargulu: Peki, atıyorum sadece senin spor yapabileceğin, o istediğini yerine getirebileceğim bir ortam olsaydı tek başına diyelim ki benzer arkadaşlarınla, yönetim olmasaydı bu kilolar gider miydi?

Şahin: Giderdi ama 58 gitmezdi 28 giderdi. 58 mümkün değil. Çünkü bir kere istiyordum, bilmiyorum verebilir miydim diye düşünüyorum ama sanmıyorum çok zor. Yönetimsiz çok zor.

Halil Kargulu: Burada farklı arkadaşlar gönderdik, 30 veren, 35 veren, 40 veren… Yanımızda işte Ali var. Ali kaç kilo oldu toplam?

Ali: 45 Kilo

Halil Kargulu: Fatih?

Fatih: 42 hocam

Halil Kargulu: Birbirinize yakınsınız. Toplam verilen kilolara baktığımızda 300 kilo – 350 kilo… Geçen 378 kilonun videosunu çektik. Kampta kalan aktif üyelerin kilosuydu. Yani kilo vermiş insanları da çok gönderdik, son bir ay içerisinde. Yani HK’yı kilo verme noktasında başarılı buluyor musun?

Şahin: Tabi ki %100 başarılı buluyorum. Çok da takdir ediyorum. Resmen yaptığınız çok büyük bir şey. İnsanlara özgürlüğünü tekrar veriyorsunuz. Bence çok kutsal bir meslek.

Halil Kargulu: Yani kilolu olup da gerçekten sokağa çıkamayan insan profilinden, ne istediğini bilen öz güveni yüksek yani iş hayatına katılacaksın. Yapacağın işler bu öz güvenle birlikte iş performansını bile çok fazla katlanacaktır. Her noktada, her yaşamda, sosyal yaşantın da aile yaşantın da bile değişiklikler olacaktır. Bu kadar ciddi bir iş yapıyoruz aslında biz bunun farkındayız. Yaşayanlar da bunun farkındaysa ya da bu değişimin tüm hayatına fark yaratacağının farkındaysa daha kolay oluyor bence işimiz. Onun için değerini bilenlerden misin?

Şahin: Yaşayıp göreceğiz dedim artık (:

Halil Kargulu: Daha yolun başındasın. 20 kiloya daha ihtiyacımız var. Bugün bitti diyemeyiz. Evet, çok iyi bir vücudun var. Bugün sana baksak hiç 58 kilo vermiş bir bedenin yok, gram yorgunluk da bitkinlik de yok. Nasıl başardın sen bunu? Burada gerçekten farklı bir şey var. Çünkü 58 kilo vermiş insanlar çöker, solar, derileri sarkar… Sen de bu belirtilerin hiçbiri yok.

Şahin: Birkaç arkadaşımda ameliyat olmuştu sanırım. Onların kelepçe falan taktırmıştı. Onların kilo verme sürecine baktığımda onlar resmen çöküntüye uğramışlardı. Ben onları gördüğümde şaşırmıştım “acaba ne hastalığı var? Kanser mi oldu, verem mi oldu?” diye sordum. “çok kilo vermişsin, nasıl” diye soruyorum. Tabi üstü kapalı soruyorum bunları, bu video izlerse anlayacak onları neden sorduğumu (: Üstü kapalı şekilde sordum o da kelepçeyle verdiğini söyledi ama ben anlamıştım kelepçeyle verdiğini. Çünkü çok acayip bitik durumdaydı. Sadece ona moral motivasyon olsun diye yalan söyledim.

Halil Kargulu: Sen hiç düşündün mü cerrahi yöntemleri?

Şahin: Ben hiç düşünmedim.

Halil Kargulu: Yaptırır mıydın hani 150-160 olsaydın?

Şahin: Herhalde ölümle burun buruna geldiğim zaman, artık her taraf yağ bağladığı zaman düşünürdüm. Ama ben bugün burun ameliyatı bile olmuyorum, geniz eti ameliyatı var onu bile olmuyorum. Bıçak altına yatacağız.

Halil Kargulu: Peki, bu cerrahi yöntemlerin yaptıranlarda kilo vermek istiyor. 50-60 kilo var toplam. Yani doğal yöntemlerle de kilo verilebilir bir yöntem varken, cerrahi yöntem düşünülmesi gerekmeyecek bir seçenek aslında. Biz bunun farkındayız.  İnsanlar niye alternatifsiz görebiliyor?

Şahin: İnsanoğlu her şeyin kolayına kaçıyor. Hiçbir şey yapmadan her şey olsun istiyor.

Halil Kargulu: Ondan sonra, ameliyattan sonraki yaşam o kadar zor ki. Yaşayanlardan dinlemek lazım. Yaşayanlarda tabi ilk 3 ayından değil, bir 6 ay sonra, bir sene sonra dinlemek lazım. Çok daha zor bir hayat bekliyor aslında. Kolay olan sizin yaptığınız şey. Günü yaşıyorsunuz, 58 kilo vermişsin. Yani güle oynaya hiç aşırı stres, sıkıntıya girmeden öbür türlü her gün stres, her gün sıkıntı, yersem ölürüm korkusu, çok daha zorlu bir süreç aslında.

Şahin: Aslında bu gibi bilgileri vermiyorlar ameliyattan önce. Sonrasında böyle bir süreç var ameliyat ol kurtul diyorlar ama sonrasında kurtulamıyorsun. En son aldığım duyuma göre işte hayatın boyunca çok istedikleri şeyi ara sıra yediklerinde, bu pizza olsun; pizzayı bile rendeleyerek yediklerini duydum.

Halil Kargulu: Rendeliyorlar, sıvılaştırıyorlar. Dondurmayı sıvılaştırıp yiyebiliyorlar, çikolatayı sıvılaştırıp yiyebiliyorlar. Bir yerden sonra o kelepçe de zaten patlıyor. Çok ciddi komplikasyonlara neden olabiliyor. Sonuçta senin burada bir sürü kaçamak dediğin biz bunlara keyif diyoruz. Kebapta yedin, pizza da yedin, başka şeylerde yedin. Sen hiç sıvılaştırmadın.

Şahin: Yok, sıvılaştırmadım.

Halil Kargulu: Gayet de güzel yedin (:

Şahin: Gayet de güzel yedim (: ama bunu siz tavsiye ettiniz, “yiyebilirsiniz” dediniz biz de yedik (:

Halil Kargulu: Şimdi böyle uzun süreçte tabi ki her şeyi yiyebilirsiniz, yememizde sorun yok. Yasak olduğu için tercih etmiyor değiliz, sadece hedef bilinci bunu gerektirdiği için, arada farklı hedef bilinci dâhilinde keyifle onları da yiyebileceğiz. Yememe keyfi de öncelikli olarak, yememe derken daha hedef bilince de yani gidip pizza yemek yerine daha sağlıklı bir tercihten yana kullanabiliriz.

Şahin: Evet, %100 öyle. Bize bağlı bir şey o. İyisi de kötüsü de hangisi, bu saatten sonra tercihleri yapabilecek kapasitedeyiz yani.

Halil Kargulu: Peki, Şahin 58 kilo vermiş, başarmış biri olarak zayıflamaya çalışan insanlara ne tavsiye edersin?

Şahin: Saçma sapan cerrahi yöntemlere başvurmasınlar. Onun yerine yapılabilecek şeyler var. Araştırmaları gerek. Gerçekten istemeleri gerekiyor. Oturduğunuz yerden kilo falan veremezsiniz. Verirseniz de tekrar almaya mahkûmsunuz. Yani başka da söyleyeceğim bir şey yok. Oturarak hiçbir şey yapılmıyor.

Halil Kargulu: Ama sen oturarak verdin? Yani çok çalıştın tabi ki bunu takdir etmemek mümkün değil. Kolay verilmiyor.

Şahin: Şunu söyleyim %100’ümü harcamadım.

Halil Kargulu: %60’da 58 kilo verdin. %100 beklemiyoruz hani ama %90 falan olsan 75 kilo falan vermiş olurdun.

Şahin: İşte ben %100’ümü vücut fitness çalışırken yapacağım.

Halil Kargulu: Kassal çalışmalara başlayacağım diyorsun. Evet, 5-10 kilo sonra vücudu şekillendirmeye başlayabiliriz. Omuzların falan uygun gayet iyi bir vücut çıkacak senden. İnşallah 75 kilonun da değişim videosunu çekeriz. Biz sana güveniyoruz.

Şahin: Ben de size güveniyorum.

Halil Kargulu: Seni Koray Avcı’ya falan benzetiyorlar.

Şahin: Ben sakallarımı falan keseceğim. Ben kendisini hiç sevmiyorum.

Halil Kargulu: Neden? Öyle deme herkes kendi sanatını icra eder.

Şahin: Bilmiyorum, hoşuma gitmiyor tarzı falan.

Halil Kargulu: O da bir tercih etmeme nedeni olabilir ama biz yine de sanatçılarımızı sevelim.

Şahin: Hadi sevelim hocam, sizi mi kıracağım.

Halil Kargulu: Ali ne diyorsun Şahin hakkında? Sen uzun süre arkadaşlık yaptın. 3-4 ay beraber geçirdiniz.

Ali: Hocam Şahin arkadaşımız iyi bir arkadaş. Ben buraya geldiğimde 16 Mayıs’tı. Erkek olarak tek Şahin vardı. İyi vakit geçirdik bir iki hafta. Ondan sonra Fatih arkadaşımız geldi. Kendisi de yanımızda. En iyi 3 arkadaş olduk. Böyle daha çok kilo verdik, birbirimizle yarıştık. “Kim daha çok kilo verecek? Sen yapamazsın” diye kendimize gaz veriyorduk. Hayatı yaşadık işte, gülerek.

Halil Kargulu: Sen Fransa’dan geldin?

Ali: Fransa’dan geldim hocam Paris’ten. İlk geldiğim de 154,4’tüm. Şu an 107’yim hocam.

Halil Kargulu: Daha 3 haneli görünmüyorsun bile. Sıkılaşman senin de çok iyi. O kadar kilo vermiş olmana rağmen sende de sarkma yok. Geçen hastaneye götürdük checkup yaptırdık. Doktor bile demiş ya “20 kilo versen iyi olur.” Senin 45 kilo verdiğini dışarıdan anlaşılmıyor bile.  Sanki kilo vermemiş gibisin.

Fatih sen de öyle hiç kilo vermiş gibi durmuyorsun ama 40?

Fatih: 42 hocam. 135’den 93’e hocam.

zayiflama-kampi-109

Halil Kargulu: Üçünüzde işte 40 küsür kilo, 45 kilo,58 kilo. Çok başarılısınız ama bitmedi. Önünüzde daha 10 kilo, 15 kilo daha var.

Fatih: Hissetmiyor hocam insanoğlu kilo verdikten sonra vücut yapmak istiyor. Vücudunu şekillendirmek istiyor. Yani yaşayarak göreceğiz artık hocam.

Halil Kargulu: Şahin hakkında ne düşünüyorsun?

Fatih: Şahin benden önce geldi. Geldiğimde bana çok yardımcı oldu. Elimden tutup koşturmaya başladı beni. Bizi motive etti.

Halil Kargulu: Aynı dönem olmanız şans mıydı?

Fatih: Şans hocam, birbirimize uyum sağlamak da…

Halil Kargulu: Tabi burada +20 kişilik bir grup daha var. Hocalar hakkında ne düşünüyorsunuz, ekip hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fatih: Mükemmel bir ortam var hani, gelip görmeleri lazım. Yaşayacaklar hocam.

Halil Kargulu: “Anlatılmaz yaşanır” diyebilir miyiz? Çünkü her günü renkli her günü farklı. Bugün gittiğiniz parkur 1600 rakımlı yaylaya çıkıyorsunuz, oradan Serin Dere’ye en aşağıya iniyorsunuz. Tekrar 1900’e-1800’e çıkıyorsunuz… Dinlene dinlene, sakin sakin, hızlı hızlı… Yani bugün Reyhan onu diyordu “cennete gittim hocam, cennete” biz her gün farklı bir cennet yaşatıyoruz oysaki.

Ali sen ne diyorsun Şahin hakkında?

Ali: Hocam ben geldiğimde 154 kiloydum. Şahin o zaman 30 kilo vermişti. O bana abilik yapıyordu. Ben birde fazla konuşmuyordum kimseyle kilo konularını. Utanıyorsun falan. Bir açıldım. Açılış o açılış hocam ((:

Halil Kargulu: ((: hadi hayırlısı, biz seni böyle de seviyoruz Ali.

Şahin arkadaşların hakkında ne düşünüyorsun? Başarılı mı onlar?

Şahin: Çok başarılı onlar. Gerçekten şans. Hocalarımız çok iyi, profesyonel.  Bütün hocalarımıza teşekkür ediyoruz, Allah razı olsun. Zamanlarını ayırdılar bize, sorduğumuz her sorunun cevabını aldık. Ciddi zaman ayırdılar. Ben hepsine buradan canı gönülden tekrar teşekkür ediyorum.

Halil Kargulu: Biz de sana teşekkür ediyoruz Şahin. Yani şuradaki vücut analiz değerlerine bakıyorum. Değişim o kadar ciddi ki sadece yağ oranı bile 23 kiloya düşmüş, 68,8’den bahsediyorum. Kat içi yağdan +5 vermişsin, sıvı dengen mevcutta dönmüş, 1-13 arasında bir veri üretiyor makine seninki 27 çıkmış (: iç yağlanma, çok yağlı bir vücut. Karaciğer yağlanması falan da belirtileri zaten tahlillerde çıktı. Şu an o iç yağlanma 8’e inmiş. Yani 27’den 8’e inmiş. Bu veri bile başlı başına ciddi anlamda kendine yaptığın yatırımın karşılığı. Yeni bir hayat kazanmak bu verilerle destekleniyor. Bir tarafta 47.8 vücut kitle indeksin obezite derecen, morbid obez ölümcül obezden şimdi normal kilolu yani obezin altına düşmüşsün. Sınırdasın. Artık obez bile değilsin yani ciddi bir sayı değişimi bunlar onun için bundan sonra ne desek boş ki ne kadar sağlıklı bir süreç yaşadığını gösteriyor bu veriler. Zaten görüntün bu yönde, estetik görüntün bu yönde… Hiçbir sarkma yok. Bütün vücut değerlerin çok sağlıklı bir sonuç üretmiş.

Şahin: Tabi, farkındayım.

Halil Kargulu: Hiç diyet yapmış gibi, hiç kilo vermiş gibi değil. Yani bu kadar sağlığı sen üzerine para versen milyonlarını versen kazanamazsın normal şartlarda ama burada doğal bir yaşamda kazandın.

Şahin: Her şeyin doğalı en iyisi.

Halil Kargulu: Tavukların peşinde koştuk, onların yumurtasını yedin. Ondan mıdır?

Şahin: Yumurtasını yedik, bide kestik hocam. Bir tanesi çok sinirlerimizi bozdu. Her sabah kahvaltıya geliyordu. Zaten yediğimiz 3 tane yumurta 4 dilim peynir ((((: sanki 3 tane az gibi (: her sabah erken gelip ötürüyordu hocam, kesti Ali.

Halil Kargulu: Ali’nin mesleği kasap olduğu için…

Şahin: Haberiniz olsun çok üzerimize geldiler (((: üç kişi olarak çok üzerimize geldiler (:

Halil Kargulu: Yani açlıktan mı kestiniz? Dışarıdan gören “çocuklar aç kalmış onun için” (((: komedi burada geyik yapıyoruz oysaki.

Şahin: (((: yok canım, öyle bir şey söz konusu bile değil hocam.

Halil Kargulu: Peki arkadaşlar, 58 kilo anlat anlat bitiremeyiz. Bu ciddi bir başarı. Kitap yazacak mısın Şahin? Ben HK Yayınları olarak kitabını basacağım. Tabi 75 olduğunda.

Şahin: Bakarız.

Halil Kargulu: “Bakarız” demeyeceksin. “Ben de başardım” diyeceksin.
Piyasada kitap yazanların senin tecrübenden daha mı fazla tecrübesi olduğunu düşünüyorsun?

Şahin: Yok, kesinlikle.

Halil Kargulu: Başarı, tecrübe… Yani 2 üniversite diplomasından daha değerli belki de. Çünkü gerçek var burada.

Şahin: Dışarıda bilmeyen çok fazla insan var. Bu konu hakkında bilgisi olmayan bir ton insan var.

Halil Kargulu: Tam tersi. Çok aşırı bilgisi var ama boş. Miktar algısı yok, fiziksel ihtiyaç yok, besin dışı enerji kaynakları yok, kalorili düşünceler yok… Yani bu kavramları dışarı da öğrenme şansları da yok. Öğrendikleri şeyler; az yedim, çok yedim, üç beyazdan uzak dur…

Şahin: Hocam birde bunu söyleyenler 130-150 kilo.

Halil Kargulu: İşte ezber bu belli. Burası üniversiteden daha değerli bir süreç aslında. Çünkü burada gerçek hayat, gerçek veriler ve süreç farkındalığını yaşıyorsun. Kamp gibi süreçler, kilo verme sürecinin ayrı bir süreç olduğunu sonraki sürecin farklı bir süreç olduğunu, her dönemde tüketmen gereken içeriklerin, eylemsel faaliyetlerin farklı olması gerektiğini, miktarlarının farklı olması gerektiğini, bir şeyi dünden az yemenin az olmaması gerektiğini, dünün tıkanmasının bugünün normali olmayacağını… Bunların hepsi çok değerli bilgiler.

Şahin: Ben burada geçirdiğim süre zarfında buranın bir eğitim merkezi olduğunu düşündüm.

Halil Kargulu: Daha çok eğitime yoğunlaşacağız, özellikle kış döneminde kapalı mekan çalışmalarımız çok daha yoğun. Yazın çok aktif çok fazla dışarıda geziyoruz. O da işin eğlencesi gereği gerekiyor. Ama bundan sonraki dönemde eğitim yoğunluğumuz farklı. Zaten nette de artık bilgisayarlardan eğitim verebiliyoruz. Gittiğimiz her yerden takip edebiliyoruz. Onun için sende uzaktan eğitim gerektiğinde, uzaktan eğitimle destekleyeceğiz. Şahin ne desem bilemiyorum ama ben ayakta alkışlıyorum bu başarıyı. Harika bir gelişme. Çok arkadaşımızı gönderdik. Bayramdan sonra sakinleştik. İnşallah yeni grup çalışması yapacağız. En son söylemek istediklerini alalım ve kapatalım.

Şahin: Hocam hepinizi çok seviyorum. Bu süreçte bana yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Gerek arkadaşlarım gerek hocalarım… İyi ki hayatıma girmişsiniz. İyi ki buradayım.

Halil Kargulu: HK’ya bu kapıdan girdikten sonra çıkamıyorsun. Farkında mısın?

Şahin: Bilmiyorum çıksam mı beni kovarak mı çıkartırsınız? (:

Halil Kargulu: Çıksan da hayatının bir parçası artık.

Şahin: Aynen, onu bugün fark ettim. Bugün bavulumu toplarken.

Halil Kargulu: 2017’de çok büyük bir kampımız olacak, açılışta hep birlikte olacağız. O zamana kadar fit, ince, 75 kiloda artık fiklemişsin.

Şahin: Çok daha başarılara imza atarak oraya geleceğim.

Halil Kargulu: Ben teşekkür ediyorum tekrardan. Hadi Allah’a emanet ol. Yolun açık olsun Şahin, kendine dikkat et.

zayiflama-kampi-basarisi-02

AÇIKLAMA:

HK Performans Zayıflama Kampı üyemiz Şahin’e süreci boyunca göstermiş olduğu heyecan, azim, kararlılık ve belirlediği hedef doğrultusundaki tam teslimiyeti için çok teşekkür ediyoruz.

Şahin 5 aylık kalıcı zayıflama sürecini 58 kilo vererek tamamlamıştır. Şahin kampımıza 147,4 kiloyla geldiğinde vücut kitle endeksi 47,8 çıkmıştır. Yani morbid obez dediğimiz ölümcül obezite sınırları içerisindeydi. Bugün ise hafif kilolu diyeceğimiz kadar zayıflamıştır. Toplam verdiği kilo 58 iken, bunun 50 kilosunu saf yağdan geri kalanını ise orantısal olarak sıvı dengesinden vermiştir.

Zayıflama Kampımıza geldiğindeki vücut analiz değeriyle, 58 kilo zayıflamış halindeki vücut analiz değerleriyle karşılaştığımızda ise değişim çok ciddi şekilde dikkat çekiyor. İç yağlanma, çok yağlı bir vücut demek ve karaciğer yağlanması iç yağlanmayla doğru orantıdır. 5 ay önce 1-13 arasında veri üreten makinede Şahin’in verisi 27 çıkmıştı. Şu an ise 8’e inmiş durumda. 27’den 8’e inmesi ne kadar sağlıklı bir süreç yaşadığının göstergesidir. Estetik olarak baktığımızda ise hiçbir sarkma ya da çatlak söz konusu değildir.

Siz de Şahin arkadaşımız gibi kalıcı zayıflamak ve sağlıklı bir yaşamın kapılarını açmak istiyorsanız, doğru kapıda doğru adreste olduğunuzu unutmayın!

HK Performans ailesi olarak kilo psikolojisinin derinlerine değinirken, sizlerin hayalini kurduğunuz fit bir bedende, sağlıklı ve kaliteli bir yaşama hazırlıyoruz.

“Ben yapamam” demeyin, bizimle birlikte neler yapabildiğinizi görün.

Siz hayal edin, biz gerçekleştirelim!

HK Performans, hayallerinizi gerçeğe dönüştüren, Türkiye’de ve Dünyada alternatifsiz tek zayıflama merkezi!

İdeal kiloda özgürce bir yaşam için…

 

HK Performans Zayıflama Kamp Üyesi Şahin’in Halil Kargulu ile olan Röportajı; 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BAŞARANLAR